Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już 257 dobę zaangażowani są głównie we wsparcie służby zdrowia oraz Poolicję. Dotychczasowe działania skupiają się głównie na pobieraniu wymazów, wsparciu administracyjnym Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz szpitali, zabezpieczeniu logistycznym placówek medycznych oraz opiece nad chorymi na Covid-19. Żołnierze realizują również zadania związane ze wsparciem ośrodków pomocy społecznej, na rzecz których dostarczają ciepłe posiłki osobom bezdomnym.
Z takim wnioskiem do terytorialsów zwrócił się siedlecki Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i już od tygodnia żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty dostarczają ciepłe obiady osobom bezdomnym. Posiłki dowożone są z Jadłodajni prowadzonej przez Stowarzyszenie im. H. Ch. Kofoeda bezdomnym, którzy schronienie znaleźli w Mieszkaniach Wspieranych dla osób bezdomnych, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Mazowieccy terytorialsi pomagają też w 29 placówkach medycznych
Szpitale w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie, Łosicach, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Płońsku, Żurominie to placówki, w których wojskowy mundur jest już codziennością. Żołnierze m.in. wykonują pomiar temperatury, prowadząc wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy, dostarczają próbki do badań, a nawet opiekują się osobami chorymi. Do działań przeciw epidemiologicznych zaangażowała się również znana lekkoatletka, finalistka igrzysk olimpijskich szer. Lidia Chojecka–Leandro, która już kolejnego tygodnia po złożeniu w październiku przysięgi, zgłosiła się na ochotnika do wsparcia służby zdrowia. W ramach swojej służby, którą pełni na rzecz jednego z siedleckich szpitali oraz szpitala w Węgrowie, dostarcza próbki krwi do laboratorium. Od zawsze była osobą empatyczną i wrażliwą na potrzeby innych, wstępując do wojska nie wyobrażała sobie, żeby stać z boku w czasach, kiedy każda pomoc jest ważna. "Nie będąc żołnierzem, nie miałam świadomości jak istotna jest pomoc personelowi szpitali w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero założenie munduru i wejście w to środowisko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, uświadomiło mi jak ważną rolę odgrywają żołnierze" – mówi szer. Chojecka–Leandro.
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydziela również dla placówek medycznych 10 zespołów wymazowych, które działają m.in. w Warszawie, Łosicach, Wołominie, łońsku, Mińsku Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Żurominie, Sokołowie Podlaskim czy Płońsku. Od początku trwania pandemii terytorialsi pobrali ponad 16 tysięcy wymazów.
Oprócz terytorialsów, służby w szpitalu pełnią również żołnierze wojsk operacyjnych, którzy wspierają żołnierzy Obrony Terytorialnej w działaniach na rzecz służby zdrowia. Są to żołnierze zawodowi 18 Dywizji Zmechanizowanej, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, dywizjonu przeciwlotniczego 1 Brygady Pancernej, 32 dywizjonu rakietowego obrony powietrznej, 2 Ośrodka Radioelektronicznego oraz 2 Pułk Saperów. Zawodowcy głównie skierowani są do obsługi aplikacji ewidencji łóżek covidowych w szpitalach, ale również pomagają w logistyce placówek.
Wojskowi w 5 sanepidach na Mazowszu
Wprowadzanie danych do baz danych, prowadzenie statystyk, przygotowywanie decyzji kierujących na kwarantannę oraz ich dostarczanie a także wywiady z osobami skierowanymi do odbycia kwarantanny – to zadania jakie wykonują siedleccy terytorialsi w ramach wsparcia administracyjnego Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych w Siedlcach, Węgrowie, Łosicach, Mławie i Przasnyszu.
Wszystkie rodzaje działań prowadzone przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej wpisują się w motto WOT, którym jest wspieranie lokalnej społeczności. Dziś do działań przeciw epidemiologicznych skierowano blisko 200 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ponad 100 żołnierzy zawodowych wojsk operacyjnych.
Źródło:
5MBOT